Nase Praha..)

10. února 2008 v 13:10 | Baby |  ♂Něco do školy..)♂

Pražské památky

Mesto Praha patrí bezpochyb mezi nejkrásnejší mesta sveta, což se odráží v narustajícím množství zahranicních návštevníku. Praha nabízí mnoho podmanivých historických památek a tak nebylo prekvapením, že byla zapsána na seznam Svetového kulturního dedictví UNESCO. Se svými pohádkovými vežemi, zvonicemi, kostely, svým hradem jiste náleží mezi nejzachovalejší historická mesta sveta. Prikládáme seznam námi vybraných památek, jež byste na svých toulkách Prahou nemeli vynechat.

Pražský hrad

Prague Castle
Pražský hrad byl pravdepodobne založen ve druhé polovine 9. století knížecím rodem Premyslovcu. Po celou svou dlouhou a bohatou historii sloužil jako sídlo vládnoucích dynastií i jako sídlo prezidenta po vzniku republiky. Rane stredoveké hradište bylo opevneno príkopem a valem z hlíny a kamení. První zdenou stavbou byl kostel Panny Marie. Od 10. století byl Pražský hrad nejen sídlem hlavy státu, knížete a pozdeji krále, ale také nejvyššího predstavitele církve, pražského biskupa.
Vláda krále Karla IV. (druhá polovina 14. století) bylo obdobím prosperity ceského království, což se odrazilo i na stavebním rozvoji Pražského hradu. Hrad se stává císarskou rezidencí, sídlem panovníku Svaté ríše rímské. Královský palác byl velkolepe prestaven a bylo posíleno opevnení. V téže dobe pocíná stavba chrámu Sv. Víta po vzoru francouzských katedrál.
Nová královská dynastie Habsburku prestavuje hrad v renesancní sídlo. Rekonstrukce hradu dosahuje vrcholu ve druhé polovine 16. století, za vlády Rudolfa II. Císar se na Pražském hrade natrvalo usadil a zacal jej premenovat v dustojné a velkolepé stredisko ríše. Pitoreskní Zlatá ulicka, podle legendy místo alchymistu, patrí mezi nejvetší zajímavosti z této doby. Behem 18. století dochází k posledním vetším prestavbám a hrad je premenen v reprezentacní sídlo zámeckého typu. Presto Praha v tmto období zustává je provincním mestem, nebot hlavním mestem císarství zustává Víden. Pražský hrad postupne ztrácí na svém významu a poslední cásti rudolfinských sbírek jsou rozprodány. Po vzniku Ceskoslovenské republiky v roce 1918 se Pražský hrad znovu stává sídlem hlavy státu. Nezbytnými úpravami je poveren v roce 1920 slovinský architekt Josip Plecnik.

Jak se sem dostanete:

Z centra mesta nejlépe tramvají c. 22 nebo 23 do stanice Pražský hrad a odtud asi 200 metru na 2. nádvorí Pražského hradu.
Otevírací doba
Letní období (26.3 - 31.10): 9.00 - 17.00
Zimní období (1.11. - 25.3.): 9.00 - 16.00
Návštevnické okruhy (druh vstupenky)
Druh vstupenky: Plné vstupné / Snížené vstupné / Rodinná vstupenka
Okruh A:
katedrála sv. Víta vcetne veže, Starý královský palác vcetne expozice Príbeh Pražského hradu, bazilika sv. Jirí, Prašná vež, Zlatá ulicka, Daliborka (350 Kc / 175 Kc / 520 Kc)
Okruh B:
katedrála sv. Víta vcetne veže, Starý královský palác, Zlatá ulicka, Daliborka (220 Kc / 110 Kc / 330 Kc)
Okruh C:
Zlatá ulicka, Daliborka (50 Kc /---/ 100 Kc)
Okruh D:
bazilika sv. Jirí (50 Kc / 25 Kc / 100 Kc)
Okruh E:
Prašná vež (50 Kc / 25 Kc / 100 Kc)
Okruh F:
Jirský klášter (100 Kc / 50 Kc / 150 Kc)

Bližší informace:

Malá Strana

Lesser Town
Menší mesto pražské (Malá Strana) bylo založeno ceským králem Premyslem Otakarem II. roku 1257 na svazích pod Pražským hradem a patrí mezi pražské cásti nejméne zasažené prestavbami v posledních stoletích. Ceský král prizval na území hlavního mesta predevším nemecké kupce, kterí vystaveli své domy podél opevnení Pražského hradu. Po znicení vetšiny Malé Strany jednak velkým požárem roku 1541 a behem 30-leté války získali zdejší pozemky predstavitelé katolických šlechtických rodin v rámci konfiskací protestantských majetku. Dnes se v této ctvrti nacházejí velvyslanectví, obe komory parlamentu a nekolik ministerstev vcetne sídla Úradu vlády. Jednou z nejúchvatnejších památek Malé Strany je chrám Sv. Mikuláše (1756) , který se nachází prímo na Malostranském námestí. Na varhany v tomto kostele hrál sám slavný W. A. Mozart. Jen pár metru od Sv. Mikuláše je další významná památka z období pražského baroka - Valdštejnský palác . Tato monumentální profánní budova z roku 1630 je v soucasné sídlem Senátu. Po ceste na Staré Mesto nemužete minout další slavnou památku….

Karluv most

Charles bridge
Spojující Malou Stranu a Staré Mesto, nechal postavit císar Svaté ríše rímské Karel IV. roku 1357. Obe strany mostu jsou opevnené vežemi, otevrenými celorocne pro verejnost a nabízejícími nádherné výhledy na Prahu. Mezi lety 1683 a 1928 byl most opatren 30 sochami a sousošími.

Staré Mesto

Old Town
Je nejstarší pražskou ctvrtí, poprvé zminovanou v 10. století, požívající královských privilegií od roku 1338. Vaše kroky vás jiste privedou na Staromestské námestí se svetoznámým Orlojem. V jeho horní cásti se každou celou hodinu mezi 9. a 21. hodinou objevují mechanické figury 12 apoštolu. Nejstarší orloj na Staromestské radnici byl doložen k pocátku 15. století. Hodinár Hanuš jej následne zdokonalil kolem roku 1490 a podle Jiráskovy legendy byl oslepen mestskými radními, aby již nemohl sestrojit jeho kopii. Mezi nejzajímavejší památky námestí patrí chrám Panny Marie pred Týnem (zde je pochován slavný dánský astronom Tycho Brahe), kostel Sv. Mikuláše ci Palác Kinských. Behem letních mesícu naleznete na námestí desítky kaváren a restaurací, ve kterých mužete odpocívat ve stínu pohádkových budov..... Stovežatá Praha je jedním z mnoha prívlastku oznacujících naše hlavní mesto. A skutecne, v soucasné dobe bylo mnoho veží obnoveno a zprístupneno verejnosti. Jeden z nejkrásnejších pohledu nabízí Prašná brána na Námestí republiky. Vež je spojeno pruchodem s jednou z perel pražské secese - Obecním domem. Nedaleko od Staromestského námestí se nachází další velice stará cást Prahy:

Josefov (býv. Židovské ghetto)

Jewish quarter
Jeho název se váže ke jménu rakouského císare Josefa II., jenž priznal Židum v celé monarchii mnoho obcanských svobod a práv a na jehož pocest vdecní Židé prejmenovali bývalé židovské ghetto. V Josefove naleznete nekolik významných objektu, jež byly soucástí stredovekého židovského ghetta založeného už ve 12. století a jež nebyly zbourány behem asanace této ctvrti v letech 1893 až 1913. Presto patrí komplex židovského mesta k jednem nejzachovalejších a nejhodnotnejších památek svého druhu na svete. Ze staré zástavby se vyjma 6 synagog (vcetne Staronové synagogy) zachoval také starý židovský hrbitov a radnice.
Otevírací doba:
listopad - brezen 9.00 - 16.30 hod.
duben - ríjen 9.00 - 18.00 hod.
Muzeum je otevreno denne s výjimkou soboty a židovských svátku.
Vstupné:
Židovské muzeum v Praze
dospelí 300,- Kc
deti 6-15 let, studenti, duchodci 200,-Kc, do 6 let zdarma

Nové Mesto

New Town
Trochu zavádející jméno pro ctvrt založenou již roku 1348 císarem Karlem IV. Nejvetší zajímavostí je urcite Václavské námestí, jež bývalo pražským konským trhem. Dnes je nejduležitejším námestím Prahy, jejím prirozeným obchodním a turistickým stredobodem. Václavské námestí se stalo svedkem nekolika duležitých historických událostí jako byly napríklad protesty proti sovetské okupaci a smrt Jana Palacha v roce 1969, nebo nejvetší demonstrace behem Sametové revoluce v roce 1989.

Naše tipy

Jste už unaveni nekonecnými davy turistu? Chcete videt a zažít neco jiného, neco opravdového? Proto jsme se rozhodli pridat k tradicním památkám ješte nekolik našich žhavých tipu na duležité pametihodnosti, které zustávají mimo hlavní turistické trasy. Vybrali jsme pár tipu pro opravdové znalce architektury i neco pro milovníky prírody a rodiny s detmi.

Vyšehrad

Vysehrad castle
Podle prastaré legendy byl Vyšehrad puvodním sídlem premyslovských knížat v Praze. Avšak podle archeologických vykopávek nebyl Vyšehrad založen pred stavbou Pražského hradu, jak tvrdí legenda. Mezi nejvetší zajímavosti Vyšehradu patrí bazilika Sv. Petra a Pavla, románská rotunda Sv. Martina a Vyšehradský hrbitov, jenž je od roku 1869 národním pohrebištem (B. Smetana, A. Dvorák, K. Capek, A. Mucha, J. Heyrovský…).

Jak se sem dostanete:

Metro C, stanice "Vyšehrad" a odtud asi 400 metru pešky okolo Kongresového centra a hotelu Holiday Inn
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama